איך מתנהגים כאשר פורצת שריפה

כל שריפה גדולה מתחילה בשריפה קטנה וכל שריפה מסוכנת ועלולה לגרום לאסונות בנפש ולנזקים כבדים ברכוש. אל תאבדו את העשתונות ומנגד, אל תהיו שאננים. הזעיקו מיד את כוחות כיבוי האש ועד שהם יגיעו נתקו את זרם החשמל מהדירה וסגרו את ברז הגז. אם יש לכם מערכות לכיבוי אש כמו מטפים, לדוגמה, ועוד נסו לדכא באמצעותם את האש ולהשתלט עליה.

מה עושים כאשר פורצת שריפה – עשרה כללים מצילי חיים

מיד כאשר השריפה פורצת יש לנסות להגיע אל לוח החשמל ולנתק את זרימת החשמל אל הדירה. אם השריפה פרצה בשל מכשיר חשמלי, אל תנסו לנתק אותו מהשקע ואל תילחמו באש באמצעות מים. נסו לחנוק את האש באמצעות מטף לכיבוי אש או באמצעות מטלית רטובה.

אם לא הצלחתם לכבות את האש, נסו מיד להימלט מהמקום, רגע לפני שהאש מתלקחת וכל החלל מתמלא בעשן סמיך.

שריפה בדירת מגורים

אם הדרך פנויה, צאו מיד מהדירה, הקפידו לסגור את דלת הכניסה אל הבית, אך אל תנעלו אותה. אם הדרך אינה פנויה, התרכזו כולם במקום שבו יש זרימה של אוויר צח ונקי.

הצלחתם לצאת מהבית, אל תחזרו אליו גם אם נראה לכם שתצליחו להציל מהדירה רכוש יקר ערך. גם אם יש לכודים בבית, אל תנסו להציל אותם לבד, אלא עדכנו מיד את כוחות ההצלה.

אם לא הצלחתם לצאת מהבית ונלכדתם במבנה הבוער, קחו בחשבון כי העשן עולה תמיד כלפי מעלה. לכו בהליכה שפופה או נסו לזחול מתחת לשכבת העשן הסמיך לאורך הקירות עד שתגיעו אל היציאה הקרובה ביותר. בשום מצב אל תקפצו מגובה רב.

אם האש פרצה בחדר המדרגות בדקו את הידית של דלת הכניסה, אם היא חמה למגע, אל תצאו אל חדר המדרגות ואל תפתחו את הדלת. שימו מגבת או מטלת רטובה מתחת לדלת או בכל מקום שבו האש או העשן עלולים לחדור.

העשן מסוכן לא פחות מאשר האש, הוא סמיך, הוא רעיל והוא עלול לחדור לדרכי הנשימה ולסכן את בריאותכם. אם נשארתם בבית ולא הצלחתם להימלט כסו את אברי הנשימה במטלית רטובה והשתדלו לעמוד על יד החלון או בכל מקום שבו תוכלו לנשום אוויר נקי.

אם האש התלקחה בבגדים שלכם שכבו מיד על הרצפה כאשר הפנים שלכם מכוסות בידיים והתגלגלו הלוך וחזור עד שתצליחו לכבות את האש.

היו דרוכים וערניים, גם אם נדמה לכם שהצלחתם לכבות את האש, עדיין יכולים להיות בשטח גצים וניצוצות וכל משב של רוח קלילה עלול להצית את האש מחדש. חשוב מאוד להיות ערניים ולשים לב לכל סימן של דליקה מחודשת.

חשוב לדעת כי על פי תקנות של כיבוי האש בכל מבני מסחר, מפעלים ובנייני מגורים גבוהים חובה להתקין מערכות לכיבוי אש. מערכות אלו עשויות ברגע האמת להציל את החיים שלכם.