בדיקת מערכות הגז בבית יכולה להציל חיים!

לא אחת כותרות העיתונים מבשרות על פיצוץ או על דליפה של מערכות הגז אשר גורמים לפציעות, לקורבנות בנפש ולנזק כבד ברכוש. החוק מחייב לערוך בדיקה כוללת למערכת הגז אחת לחמש שנים ואוסר על שימוש במערכת גז שלא עברה בדיקה תקופתית. בדיקה תקופתית של מערכת הגז תאתר ליקויים העלולים להביא כבר בטווח הקרוב לפיצוץ או לדליפת גז ותמנע אסונות ונזקים כבדים.
נוסף על הבדיקה התקופתית מומלץ להתקין גלאי גז. גלאי הגז יבדוק באופן שגרתי את רמות הגז או את רמת האדים הרעילים בחלל וייתן התרעה בכל מצב שבו רמות הגז יהיו מעל המותר, רמות העלולות לסכן את השוהים בחלל וליצור מקור להצתה.

הוראות ואזהרות העשויות להציל חיים!

FLames of gas stove (shallow DOF)

השימוש בגז אינו מסוכן יותר מאשר השימוש בחשמל כל עוד אנחנו נוהגים לפי הוראות הבטיחות. כמו שלא נשאיר כבלי חשמל קרועים וחשופים או שלא נשתמש בשקעים שבורים או שרופים כדי להגן על הבטיחות, כל עלינו לנהוג בזהירות במערכות הגז, דליפות גז או פיצוצים של בלוני הגז מתרחשים לעתים קרובות כאשר מערכת הגז אינה מתוחזקת נכון או כאשר גורמים בלתי מורשים מטפלים בה. יש לכם מערכת גז בבית או במפעל? הגנו על בריאותכם ועל הרכוש והזמינו איש מקצוע לבדיקת תקינות המערכת, לא אחת אסונות רבים נוצרו בשל כשלים טכניים שהיו מתגלים אילו ביצעתם בדיקה בזמן.
בכל פעם שאתם מחליפים ציוד גז בבית כמו החלפת כיריים או אפילו צינור גז, הזמינו טכנאי מורשה. אם החלפת הציוד תיעשה ברשלנות עלולה להיווצר דליפת גז מסוכנת שתהפוך לבעירה כאשר ניצוץ גז יגיע לגז הדולף.
חשוב להקפיד על התקינות של שסתום הביטחון של מערכת הגז. שסתום הביטחון נועד להגן על מיכל הגז, אם הוא לא תקין, הגז עלול להשתחרר בצורה לא מבוקרת ולגרום לפיצוץ בחלל שבו יש ריכוז של גז, או לחנק כתוצאה מחוסר חמצן.
כאשר אתם נכנסים לדירה חדשה חשוב לבדוק כי מערכת הגז הותקנה רק על ידי ספק גז מורשה. אף פעם אל תחברו מכשירים הפועלים על גז בעצמכם, החוק אוסר את זה וזה גם מסוכן. רק טכנאי מוסמך ומורשה רשאי להתקין מתקן הפועל על גז או לערוך שינוי במערכת הגז הקיימת.

מריחים גז – מה עליכם לעשות?

ריח כבד של גז עלול לאותת על דליפת גז. אם הרחתם ריח כבד של גז עליכם לנהוג לפי ההוראות הבאות:
• כבו מיד כל להבה גלויה וסגרו את ברז הגז של המכשיר ואת הברז הראשי של מערכת הגז.

• אל תפעילו מכשיר חשמלי בחלל וסגרו את מפסק החשמל הראשי לדירה.

• פתחו את כל חלונות הבית ואווררו את החלל.

• הזמינו מיד את החברה אשר מספקת לכם את הגז כדי לבדוק את תקינות המערכת.