גלאי חום

גלאי חום הוא גלאי שמטרתו להתריע על פריצת שריפה בחללים סגורים. ברגע שהחום בחלל עובר טמפרטורה מסוימת, שהוגדרה מראש, הגלאי מזהה את החום הגבוה, מתריע על הסכנה ומאפשר להזעיק את כוחות כיבוי האש במהירות ולפנות את החלל. יחסית לסוגים אחרים של גלאים, גלאי החום נחשב לגלאי איטי בזיהוי השריפה ובהתרעה עליה, אך הוא מתאים בעיקר לחללים שבהם גלאי העשן אינו יעיל כמו במטבחים, בחדרי מכונות, גנראטורים או בכל מקום שבו יש עשן באופן קבוע העלול לגרום לאזעקת שווא של גלאי העשן. כדי להעצים את הבטיחות מומלץ במקומות רבים לשלב את גלאי החום יחד עם גלאי העשן.

מידע קצר על סוגי הגלאים השונים

גלאי חום המזהה עלייה פתאומית ומהירה במעלות החום הוא אחד הגלאים הנפוצים והיעילים ביותר מבין גלאי החום השונים. זהו  גלאי היעיל במיוחד במקומות שבהם השרפה מתקלחת באופן פתאומי ומתפשטת באופן מסיבי ומהיר.

גלאי חום המופעל ברגע שבו הטמפרטורה מגיעה לרמה מסוימת הוא גלאי שבו מותקן רכיב מתכתי המתוכנן כך שיימס כאשר הטמפרטורה מגיעה לרמה מסוימת, שהוגדרה מראש, גורם המביא להשמעת אזעקה. גלאי זה מתאים למקומות שבהם השריפה מתפתחת לאט מאחר וקיים פער זמנים בין פריצת השריפה ועד לרגע שבו הטמפרטורה מגיעה לרמה הנדרשת להמסת הרכיב ולהפעלת האזעקה.

סוג נוסף של גלאי חום הוא גלאי המותאם לאזורים קרים. גלאים אלו מתוכננים כך שהן מתעלמים מעלייה זמנית וקצרה של הטמפרטורה הנגרמת לרוב בשל סיטואציות שונות ולא כתוצאה משריפה.

גלאי החום מתריעים על פרצת השרפה באמצעים שונים כמו אמצעי שמע, אמצעים ויזואליים או חייגן אוטומאטי. אמצעי השמע מופעלים באמצעות צופרים או רמקולים המשמיעים אזעקה או הודעות קוליות המודיעות על גילוי שריפה במבנה, האמצעים הוויזואליים מתריעים על השריפה באמצעות נורות מהבהבות המיועדות בדרך כלל לאנשים כבדי שמיעה, והחייגן האוטומאטי מחייג למספרי טלפון ניידים שהוטמעו בתוכו ומודיע באמצעות הודעה קולית על פריצת השריפה.

במקומות שבהם מוקד השריפה אינו גלוי לעין, כמו מעל תקרה אקוסטית, לדוגמה, נורות ההבהוב יצביעו על מקור השריפה.

לסיכום, גלאי חום הוא אמצעי נוסף החובר אל גלאים מסוגים אחרים כמו גלאי עשן, גלאי להבה ועוד. לא תמיד כדאי להסתמך באופן בלעדי על גלאי החום, ובמקרים רבים מומלץ להתקין אותו בשילוב של גלאים אחרים כדי להעצים את רמת הבטיחות.

מחפשים גלאי חום, מצאתם! בחברת. "א. פ. פיירליין בע"מ" נדע להמליץ לכם על סוגי הגלאים המתאימים שיגנו עליכם מפני שריפות בהתאם לנתונים של החלל ולצרכים הייחודיים שלכם.