גלאי עשן – כדי להפחית ולצמצם את נזקים לרכוש ואובדן חיי אדם

גלאי עשן הוא כלי ביטחון רב עוצמה שמטרתו להפחית באופן ניכר נזקים ולרכוש, לגוף ואובדן חיי אדם בעת פריצת שריפות. שריפה היא אחת הסכנות הגדולות האורבות לנו בחללים סגורים, האש מתפשטת במהירות ובתוך דקות מעטות היא עלולה לגרום לנזקים לרכוש, לגוף ולנפש. גלאי העשן פועל באמצעות חיישן הקולט את העשן מתריע על הימצאות העשן ועל פריצת השריפה ומעניק זמן יקר להצלת חיים ולמניעת נזקי רכוש. תקנות מכבי האש מחייבות להתקין גלאי עשן ואש במקומות ציבוריים כמו מסעדות, משרדים, בתי עסקים, לובי של בניינים ועוד.

סוגים שונים של גלאי עשן ואש

גלאי העשן הוא האמצעי הראשון המאתר שריפות במבנה פרטי או במבנה ציבורי ומתריע על כך. יש סוגים שונים של התרעות. יש התרעה המועברת באמצעות מסרון ישירות לטלפונים ניידים שנבחרו מבעוד מועד, יש התרעה באמצעות השמעת צופרים שונים ויש גלאי שיחייג ישירות לטלפון שמספרו הוגדר מראש והוטמע במערכת.

בתוך גלאי עשן יש חיישנים שתפקידם לקלוט את העשן ולהתריע על כך. עם זאת יש גורמים העלולים לגרום לאזעקות שווא כמו שינויי טמפרטורה קיצוניים, לכלוך במערכת ועוד. כדי למנוע אזעקות שווא יש לבחור את הגלאי המתאים, את המיקום המתאים להתקנת הגלאי,  להתקין אותו בהתאם להוראות היצרן ולהקפיד על תחזוקה שוטפת.

יש סוגים שונים של גלאים, כל גלאי פועל בצורה שונה, אך המכנה המשותף לכולם הוא הגילוי המוקדם של הימצאות עשן בחלל ושליחת התרעה.

גלאי עשן

גלאי קרן פועל על העיקרון של קרן הלייזר. ברגע שקרן הלייזר נתקלת בעשן היא מתריעה על פריצת שריפה בחלל. גלאי קרן הוא אחד הגלאים הנפוצים ביותר בשל היכולת שלו לכסות שטח גדול מאוד יחסית לגלאים אחרים.

גלאי אופטי הוא גלאי המותקן בלוחות חשמל ובתקרות המבנים. העשן העולה באופן טבעי כלפי מעלה, מגיע אל הגלאי ומפעיל אותו. הגלאי מתחיל להתריע כאשר כמות מסוימת של עשן חדרה אליו ולא כל כמות של עשן, לכן, אם רוצים להעלות את מהירות גילוי העשן חשוב להתקין בחלל כמות גדולה של גלאי עשן, ככל שיש יותר גלאים, כך מהירות הגילוי עולה.

גלאי יניקה פועל באמצעות מפוח היונק את האוויר, כאשר הגלאי מזהה עשן באוויר הוא מתחיל להתריע. גלאי יניקה מתאימים לחללים שבהם יש החלפת אוויר יזומה בתדירות גבוהה כמו בחדרי שנאים ולוחות חשמל בעלות מתח גבוה, במפעלי אלקטרוניקה ועוד.

גלאי חום מזהים עליה מהירה בטמפרטורה ומתחלים להתריע כאשר הם מזהים שהטמפרטורה בחדר גבוהה מהרגיל.

גלאי להבה הם גלאים המסוגלים לזהות קרינה הנפלטת מלהבת האש.

חברת "א.פ. פיירליין בע"מ" מתקינה ומתחזקת גלאי עשן ומערכות נוספות של גילוי אש ועשן. צוות העובדים ידע להתאים לכל חלל את הגלאי המתאים בהתאם לאופי המבנה ולתקנות הרשות לכיבוי האש.

צרו קשר, אנו מחויבים לרמה טכנולוגית גבוהה ולעבודה מקצועית ללא פשרות.