להבחין בשריפה במהירות – המתכון להצלת חיים

אחת הבעיות של השריפות היא שהן פורצות כשאנחנו לא מצפים להם. נכון, אין לנו אפשרות לחזות מתי עלולה לפרוץ שריפה בבית, במפעל או בכל מקום אחר, אך אנו יכולים להיערך להם ולהגן על עצמנו במקרים שבהם פורצת השריפה באמצעות מערכות לגילוי עשן ואש. מערכות אלו יתריעו לנו מיד כאשר פורצת השריפה ויאפשרו לנו במקרים רבים להשתלט על האש ולמנוע נזקים כבדים לרכוש ואסונות בנפש.

המערכות העשויות להציל חיים

הבסיס של מערכת לגילוי עשן ואש הוא גלאי העשן. יש סוגים שונים של גלאים יש גלאים המחוברים למערכת גילוי עשן ואש ויש גלאים עצמאיים אשר אינם מחוברים למערכת והם מתריעים כאשר הם מזהים עשן בחלל.

תפקיד הגלאי הוא לאתר ולגלות פריצה של שריפות. לאחר שהגלאי מזהה פריצה של שריפות הוא מתריע על כך באופן מידי באמצעים שונים כמו אזעקה, מערכת כריזה ועוד, ומודיע לכל מי שנמצא בחלל שעליו להתפנות מהחלל מיד עוד לפני שהלהבות מתפשטות והמקום הופך להיות מלכודת אש.

Smoke detector. Alarm and smoke in case of fire.יש סוגים שונים של גלאי עשן, גלאי קרן, גלאי אופטי/יוניזציה, גלאי יניקה, גלאי להבה ולגלאי חום.

גלאי הקרן הוא אחד הגלאים הנפוצים ביותר. זהו גלאי העובד על עיקרון של קרן לייזר. כאשר קרן הלייזר נתקלת בעשן היא משדרת התרעה על פריצת השריפה. לגלאי הקרן יש יתרון על פני הגלאים האחרים מאחר והוא מסוגל לכסות שטחים רחבים יותר מאשר הגלאים האחרים.

גלאי אופטי/יוניזציה הוא גלאי המותקן על התקרה או בלוחות החשמל. העשן אשר עולה למעלה באופן טבעי מפעיל את הגלאי מיד כאשר העשן חודר לתוכו. ככל שהשטח המוגן גדול יותר וככל שדרישות הבטיחות גבוהות יותר, כך יש צורך להתקין מספר גדול יותר של גלאים בחלל.

גלאי יניקה פועלים בעזרת מפוח אוויר השואב את האוויר מרחבי החדר ודוגם אותו. גלאים אלו מתאימים לחללים שבהם יש החלפת אוויר בתדירות גבוהה.

גלאי להבה מסוגלים לזהות קרינה הנפלטת מלהבות האש.

גלאי חום מסוגל לזהות עלייה מהירה של הטמפרטורה בחלל. הגלאי מזהה את עליית הטמפרטורה מעל לטמפרטורת המקסימום כפי שהוגדרה בהגדרות של הגלאי.

מכוון שיש מרווח של זמן בין פריצת השריפה לבין ההפעלה של גלאי החום, עדיף במקרים רבים להשתמש בגלאי עשן אשר מזהה במהירות רבה יותר את פריצת השריפה. אך חשוב לדעת כי יש מקומות שבהם גלאי העשן אינו יעיל ועלול להתריע במקרים רבים על התרעות שווא כמו במטבח למשל ועוד. יועץ מקצועי ידע להמליץ לכם סוג של הגלאי מתאים לכם והיכן יש למקם אותו.

מערכות לגילוי עשן ואש מתריעות על השריפות, אך אינן מכבות אותן. לכן מאחר ורוב השריפות בבתים הפרטיים מתרחשות במטבח, מומלץ להחזיק במטבח מטף קטן לכיבוי האש שיסייע לכם לכבות את האש לפני שהיא תתפשט לאזורים אחרים ותגרום לשריפה גדולה. במפעלים, בבתי עסקים ובנייני מגורים רבי קומות מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע על התקנת מערכות לכיבוי אש.