מערכות שחרור עשן – למנוע נזק לרכוש, לגוף ולאובדן חיי אדם

כותרות העיתונים מבשרות לא אחת על שריפות שפרצו במבנים סגורים, במשרדים, בחנויות או בבתי מגורים ועל הנזקים שנגרמו לרכוש ולבני האדם ששהו במבנה הסגור, לעתים אף במחיר חיי אדם. הניסיון מלמד כי רוב הנזקים לא נגרמים ממקור האש, אלא מהעשן. נוסף על הנזק לרכוש, העשן פולט חמצן דו פחמני הגורם לקשיי נשימה, לחנק ולסכנת חיים.

מערכות שחרור עשן חיוניות כדי לאפשר לאנשים להימלט מהמקום ולאפשר לכוחות ההצלה מעבר וראייה ברורה כדי שיוכלו להגיע בקלות ובמהירות אל מוקדי האש ולכבות אותה.

מידע קצר על סוגי המערכות השונות של מערכות שחרור עשן

מערכות לשחרור העשן פועלות על בסיס של גלאי עשן. את גלאי העשן מפזרים במקומות אסטרטגיים בחלל ובעת פריצת שריפה והימצאות של עשן בחלל, גלאי העשן מתריעים על כך ומפעילים את המערכות השונות.

חלונות לשחרור עשן הן חלונות בעלי מנגנון מיוחד המחובר אל מערכת ההתרעה. ביום יום החלונות סגורים, אך כאשר המערכת מקבלת התרעה מגלאי העשן, היא נותנת פקודה למנועים המחוברים אל החלון לפעול, הם פותחים את החלונות לרווחה ומאפשרים לעשן לצאת אל מחוץ לחלל.

מפוחים לשחרור עשן דואגים לשאיבת העשן מהחלל בעת פריצת שריפה. את המפוחים מתקינים במקומות אסטרטגיים כמו על הקירות, על התקרה ועוד. יש סוגים שונים של מפוחים לשאיבת עשן, יש מפוחים ציריים ומפוחים צנטריפוגליים, על סוג המפוח המתאים ועל בחירת המיקום להתקנת המפוח חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים בתחום.

כיפות לשחרור עשן ממוקמות בדרך כלל על התקרה והן יכולות להיות כיפות אטומות או שקופות. בדומה לחלונות לשחרור העשן, גם הכיפות סגורות בזמן השגרה, אך כאשר פורצת שרפה הן מקבלות התראה, נפתחות כלפי מעלה ומאפשרות את פינוי העשן מהחלל.

ההבדל המרכזי בין סוגי המערכות השונות הוא בסוג המנוע ובעוצמתו, יש מנועים ליניאריים המתאימים לחלונות הזזה או לפתחים בגג ויש מנועים המתאימים לחלונות במשקל גבוה המסוגלים לבצע פתיחת של חלונות גם בעומס רב. סוגים נוספים של מנועים הם מנועי קיפ, מנוע לחלון כנף ועוד.

בשל החשיבות הרבה של שחרור העשן מחייבת רשות כיבוי האש להתקין בכל מבנה מסחרי או ציבורי מערכת לשחרור עשן. התקנים והדרישות של רשות כיבוי האש מבוססים על תקן 1001 לבטיחות אש במבנים. לכל מערכת יש יתרונות וחסרונות וכל מערכת בנויה על טכנולוגיה שונה. כאשר בוחרים מערכת לשחרור העשן יש להתאים אותה לסוג המבנה, לייעוד שלו, לגודל, לצורה ולנתונים ייחודיים נוספים.

רק מערכת המותאמת באופן פרטני ומדויק למבנה או ולאופי הפעילות המתקיימת במבנה תצליח להציל חיים ולמנוע נזק לרכוש בזמן אמת.

צרו קשר עם אנשי המקצוע של חברת א.פ. פיירליין בע"מ. צוות העובדים צבר ניסיון רב שנים, הוא ידע להתאים לכל מבנה את המערכת המתאימה.